Alla kunderna i affären
   
         
   

Så som Irenius skrev dem i dagboken. Samma personer kan förekomma flera gånger med varierande benämning eller stavning. Länkarna går till en närmare beskrivning av de kunder vi har hittat i husförhörslängden eller i övrigt vet något mera om och till bilder på hus eller platser där de bodde.

I beskrivningen av familjerna skriver vi åldern som hur många år personen fyllde under året 1870. Åldersuppgifterna hämtar vi ur husförhörslängden. Oftast nämns bara de personer som ser ut att ha bott med familjen 1870-71. Senare tillkomna barn har för det mesta utelämnats för att bäst beskriva "så här var det just 1870-71"

   

 

    A Andersson, Hallersbyn, Byggm    
    Abram Jakobsson Smättan    
    Abram Jonasson Smättan    
    Adolf Andersson Bodane    
    Alfrid Eriksson Ödegården    
    Anders Andersson Blink Svartekas    
    Anders Andersson Grönkas    
    Anders Andersson i Åsen eller Hallerud    
    Anders Bängtsson i Linde    
    Anders Eriksson Skogen u Forsebol    
    Anders Gran Strusås    
    Anders Jansson Ed nämdemannen    
    Anders Jansson Kyrkesten    
    Anders Jansson Rörnäs    
    Anders Jansson Ödegården (troligen samma som nedanstående)    
    Anders Johansson Ödegården    
    Anders Jonasson Blixerud    
    Anders Jonasson Höljekasen    
    Anders Jonasson på Höljen, Dräng    
    Anders Jonsson på Hallan    
    Anders Larsson Bodane    
    Anders Larsson Forsebol eller Sörängen    
    Anders Larsson, mjölnaren, på Stampen    
    Anders Magnus Bryngelsson, dräng till Jonas Olsson    
    Anders Olofsson i Högsbyn    
    Anders Olsson i Högsbyn    
    Anders Svensson svarfvaren Utsigten    
    Andreas Andersson Forsebol    
    Andreas Eriksson (Lyckera) Högsbyn    
    Andreas Eriksson Blixerud bruk    
    Anna Lisa Pettersdoter Blixerud    
    Anna Lisa Pettersdoter Fjällsäter    
    Anna Maja Pettersdoter Ödegården änk    
    Anna Sarinna Wassberg (Norska) Forsebol    
    Anon Pettersson Blixerud    
    Arfvid Jansson på Smörkuln    
    Aron Andersson Forsebol    
    Aron Jansson Löfvmannerud    
    Aron Johansson (Lyckera) Högsbyn (eller Äckera)    
    Aron Jonsson skomakaren Burekulle    
    Aron Pettersson Blixerud    
    August Andersson goråg Edsskogen (eller Höljeskogen)    
    August Jonsson Ekeliden    
    August Lilja Grönqvistterud    
    Augusta Andersdoter Edstorp    
    Betti Andersdoter Eds Ödegård    
    Britta Maja Hansdoter i Ed    
    Britta Maja Johansdoter, Ed (kan vara samma person som ovanstående)    
    Britta Stina Glader Myren under Åsen    
    Cajsa Andersdoter Höljen Änk    
    Carl Andersson Rudberg Ekekleven    
    Carl Andersson svågern Skrapan    
    Carl Hagström Gundvarbyn    
    Carl Jonasson Bäckebol    
    Carl Pettersson Edstorp, brodern    
    Carl Sjöqvist Bjurmåsen und Rud    
    Carolina Jonasdoter (Hurperud) Myren under Åsen    
    Catharina Pettersdoter Systern eller Katrin    
    Christiajan Danielsson Fjällsäter    
    Christijan Svensson Hult    
    E E Ekberg Kappebo skräddarmästare    
    E Ekberg Målaren    
    Edin Eds Stom Soldat    
    Elias Andersson på Farom    
    Elin Larsdoter i Ed änk    
    Elis Pettersdoter, syster, Teåker    
    Erik Andersson Kålbotten    
    Erik Hansson Blixerudskasen    
    Erik Hansson på Fjällsäter    
    Erik Jansson Fjällsäter Skräddaren    
    Erik Larsson på Kåljerud    
    Erika Fredricksdoter Qvarnstugan    
    Fabijan Jansson Åsen    
    Fredrick Andersson Edsqvarn    
    Fredrick Andersson mjölnaren Dahlkerud    
    Fredrick Andersson Rörnäs    
    Fredrik Eriksson Sörängen    
    G Olsson Gerdserud    
    Gabriel Eriksson Långmaden    
    Gusta Andersdoter Edstorp    
    Gustaf Andersson på Dalkerud    
    Gustaf Andreasson på Dahlkerud    
    Gustaf Flink Bjurmåsen    
    Göran Eriksson Ödegården    
    Heddvig systern Svicklingebyn    
    Hust till Johanes Jonasson, Kårud    
    Inga Olsdoter i Högsbyn    
    J. Andersson, Åsmule, Handlander    
    Jakob Glader Bjurmåsen    
    Jakob Norlin Bodane    
    Jan Halfvardsson Högsbyn    
    Jan Halfvardsson Sköbotten Högsbyn    
    Jan Halfvardsson Öan eller Högsbyn Rönäsön    
    Jan Jakob Pettersson Bodane    
    Jan Kam (eller sommar jan) Burekulle    
    Jan Larsson Gundvarbyn    
    Jan Larsson Rörnäs    
    Jan Söderqvist Höljen    
    Johan Eriksson Högsbyn    
    Johan Glader Tomtemaden    
    Johanes (Stins eller Slins s 63-70) Åsnebyn    
    Johanes Andersson Ed, nemdeman    
    Johanes Andersson Olsånnerud Edstorp    
    Johanes Carlsson på Måsen    
    Johanes Eriksson Farom    
    Johanes Eriksson Äckera, sågare vid Aklisågen    
    Johanes Glader Tomtemaden    
    Johanes Jansson, den döfve, Höljen    
    Johanes Jonasson (Kårud) Forsebol    
    Johanes Jonasson Blixerud    
    Johanes Kjällberg Sjöbotten    
    Johanes Nilsson Kusemyren    
    Johanes Nilsson Åsmule    
    Johanes Olsson Höljeskogen, (fr Ödegården)    
    Johanes Pettersson Ottosberg    
    Johanes Svensson Dahlkerud    
    Johana Jansdoter Högsbyn    
    Johana Jansdoter Äckera    
    Jonas Eriksson Åsen    
    Jonas Glader, Myran, Kusemyren    
    Jonas Gulin Högsbyn    
    Jonas Halfvardsson Sköbotten    
    Jonas Jakobsson Kappebo    
    Jonas Jonasson Dalkeruds qvarn    
    Jonas Jonasson kyrkvärden i Forsebol    
    Jonas Larsson i Ed (brukare)    
    Jonas Larsson i Rönäs    
    Jonas Lilja Fjällsäter    
    Jonas Olofsson Bodane    
    Jonas Olsson Bodane    
    Jonas Olsson i Högsbyn (eller Blixerudskasen)    
    Jonas på Sörängen    
    Jonathan Johansson i Högsbyn    
    Josef Jakobsson Höljekasen    
    Katrin syster Bleken    
    Klara Blom Kappebotorp    
    Klara Jansdoter (Hustrun) från Högsbyn (eller Äckera)    
    Kristin Jd, Ed    
    Kyrkoverden i Forsebol    
    Lars Jansson Rödkilan under Åsen    
    Lars Gustaf Edin soldat    
    Lena Jonsdoter Högsbyn    
    Lisa Nilsdoter Blixerud, skolärarinnan    
    Lisa Olsdoter i Högsbyn    
    Lisa Olofsdoter i Högsbyn    
    Maja Andersdoter Lillängen    
    Maja Cajsa Johansdoter (olsånerud) Kårud    
    Maja Jansdoter Ödegården (änk)    
    Maja Lilja Burekulle    
    Märtha Stina Johansdoter Fjällsäter    
    Nils Jonasson Åsen    
    Nils Rasmusson i Stränge    
    Norska Sarinnan Löfmannerud Forsebol    
    Olof Andersson Forsebol, mjölnare    
    Olof Bodin Ödegården    
    Olof Pettersson Myrane    
    Olof Pil (dammen) und. Södra Bäckebol    
    Olof Ösman(?) Bjurmåsen    
    Otto Nilsson (skrap) Kyrkesten under Sönnås    
    Petter Arfvidsson Blixerud    
    Petter Jansson Högsbyn (eller Blixerudskasen)    
    Petter Larsson Fjällsäter    
    Petter Larsson, Färgare Ed, Härstädes, far min    
    Petter Olsson Kårud    
    Pär Jonason på Myran und Åsen    
    Soffi Larsdoter änk efter Syprianus Qvarnkasen    
    Soffi Nilsdoter (fr Åsmule) Ed    
    Soffi Nilsdoter på Smättan    
    Soffi på Qvarnstugan    
    Sundin(?) skollärare Blixerud eller Fjällsäter    
    Sven Christijansson Dahlkerud    
    Sven Hansson Södre Bodane    
    Thilda, Dalkerud, Pigan    
    Wilhelm Jansson Åsen    
    Ås Åsens stom Soldat, Gustaf Ås